Meso za sušenje – Kvalitet i ukus koji se prepoznaje
Meso za sušenje donosi najlepše ukuse kojima je teško odoleti.
Srbija je zemlja koja je poznata po dobroj hrani. Još uvek je zadržana tradicija da se u jesenjem periodu priprema zimnica i prave razni džemovi za predstojeće mesece. Pored pripreme voća i povrća mnoge porodice prerađuju i meso.
Međutim, dimljeni mesni proizvodi se konzumiraju tokom cele godine, pa meso za sušenje već sada možete nabaviti kako biste dobili savršeno meze za okupljanja sa porodicom i prijateljima.
Kompanija Agropapuk u ovom blogu vam pruža savete kako da pripremite meso za sušenje.
Meso za sušenje mora biti vrhunskog kvaliteta
Da biste dobili dobar sušeni proizvod morate koristiti najzdravije meso.
Pre početka procesa, meso za sušenje obavezno treba da pregleda i odobri veterinar. Jedino tako možete biti sigurni da ono nije štetno po vaše zdravlje. Kao i da nakon sušenja može da stoji van frižidera cele godine.
Meso za sušenje možete seći na veće ili manje komade, u zavisnosti od broja planiranih loženja. Veoma je bitno da tzv. “vešalice” budu iste debljine i dužine kako bi sve bile osušene u isto vreme.
Meso za sušenje – načini pripreme
Meso za sušenje se može pripremiti na tri načina: suvo soljenje, mokro soljenje (salamurenje) i njihova kombinacija.
Suvo soljenje obuhvata trljanje mesa solju. Komadi se slažu u posudu koja se prekrije čistim daskama ili poklopcem i optereti. Na taj način so prodire u meso, oduzima mu vlagu i sprečava razvoj bakterija.
Čitav proces traje 2 do 3 nedelje.
Kod mokrog soljenja koristi se salamura. To je smesa od soli, šalitre i šećera u koju se dodaju određeni začini kao što su biber, paprika, beli luk kako bi meso za sušenje dobilo aromu. Polovina se dobro utrlja u meso, a drugom polovinom se posipa. Treba napomenuti da meso za sušenje mora biti dobro ohlađeno, tj. minimum 24 sata nakon klanja. Postupak slaganja je isti kao kod suvog soljenja. Nakon 3 nedelje meso se vadi iz salamure. Pre sušenja treba ga ocediti i osušiti na vazduhu.
Kombinacija suvog i mokrog soljenja sprovodi se na isti način kao i suvo samo što se dodaje šalitra.
Meso za sušenje – načini dimljenja
Pripremeljeno kvalitetno meso se može dimiti hladnim ili toplim dimom.
Hladno dimljenje se odvija na temperaturi od 13 do 16 stepeni Celzijusovih. Na ovaj način dobijaju se trajne kobasice, šunke, pančeta itd. Ovi proizvodi idu dalje na sušenje.
Toplo dimljenje se vrši na temperaturi od 20 do 40 stepeni Celzijusovih. Time se dobijaju polutrajne kobasice, viršle, salame i drugi proizvodi koji mogu odmah da se koriste u ishrani.
Meso se suši na dimu dobijenom od bukovine koja se loži ujutru i popodne. Dok se uveče sušnica otvara kako bi nastala promaja koja hladi meso. Vreme sušenja zavisi od veličine i ukusa koji želite postići. Nakon sušenja meso se odlaže na suvom, hladnom, provetrenom mestu koji obezbeđuje njegovu postojanost.
Najkvalitetnije meso za sušenje možete naći u bogataj ponudi kompanije Agropapuk.
Kvaliete i ukus koji se prepoznaje, naš je zaštitni znak.
Agropapuk
Proizvodi Agropapuka dostupni su i preko sopstvene maloprodajne mreže koju čini trenutno 42 maloprodajna objekata, zastupljenih na tržištu Kukujevaca, Šida, Sremske Mitrovice, Bogatica, Badovinaca, Radinaca, Šapca, Mačvanskog Prnjavora, Rume i Beograd. Krajnjem potrošaču maloprodajni objekti Agropapuka poznati su pod brendom Naša Kuća Mesa.
Budimo u kontaktu
Pozovite nas ili nam pošaljite poruku i mi ćemo vam u najskorijem roku odgovoriti.
- 31/07/2018
- Uncategorized