Fermentisane suve kobasice
Fermentisane suve kobasice su veoma cenjeni domaći proizvod. Njihova proizvodnja se vezuje pre svega za Vojvodinu, mada je čitava Srbija poznata po bogatoj trpezi na kojoj dominiraju meso i suhomesnati proizvodi. Zato fermentisane suve kobasice čine nezamenjivi deo kada je meze u pitanju.
Savremeno doba karakteriše visoki stepen mehanizacije i automatizacije proizvodnje što je olakšalo dobijanje ovih proizvoda. Međutim, industrijalizacija je donela i veliku upotrebu nitrata, šećera i drugih dodataka kojima se ubrzava proces fermetacije, sušenja i zrenja. Na taj način se gubi na kvalitetu prerađevina.
Upravo zbog toga kompanija Agropapuk neguje tradicionalnu preradu osavremenjenu modernim tehnikama kako bi dobila najkvalitetnije fermentisane suve kobasice.
Fermentisane suve kobasice su poznate od davnina
Još su 3.000 godina pre Nove ere narodi u Kini i na Mediteranu znali tajnu pripreme fermentisanih suvih kobasica. Prvobitno su nazivane salami, po gradu Salamis na Kipru odakle su potekle. Iako je ovaj starogrčki gradić uništen, njihova popularnost je opstala. Tako su fermentisane suve kobasice postale osnova za pripremu mnogih vrsta kobasica u Evropi.
U Srednjem veku, usled osvajačkih pohoda, one su se proširile širom sveta, a zbog trajnosti naročito su se pokazale kao značajna hrana za vojnike.
Nakon Drugog svetskog rata došlo je porasta svetske populacije i razvoja tržišta, samim tim i do veće potražnje za raznim namirnicama, uključujući i fermentisane suve kobasice, zato je ova oblast industrije mesa doživela pravi procvat koji traje i danas.
Fermentisane suve kobasice se prave od kvalitetnih sastojaka
Prema definiciji za pravljenje fermentisanih suvih kobasica koristi se kvalitetno meso prve i druge kategorije, čvrsto masno tkivo i dodaci. Od dodataka najčešći su kuhinjskа so, šećeri, stаrter kulture i začini – kim, origano, ruzmarin, crni i beli luk, paprika, biber.
Ovi sastojci se pune u omotače, a zatim konzervišu postupcima fermentacije, sušenja i zrenja. Kao krajnji rezultat dobija se kobasica karakterističnog ukusa sa ujednаčenim komаdićаma mišićnog tkivа crvene boje i mаsnog tkivа beličаste nijanse.
Tajna dobre fermentisane suve kobasice se krije u dimu najfinijeg drveta
Sveže meso i masno tkivo se na niskoj temperaturi sitne kako bi se izbeglo otapanje masnog dela. Nakon usitnjavanja u smesu se ubaciju dodaci i nadevom se puni pripremljeno crevo.
Sledeći korak jeste podvezivanje i ceđenje na nižoj vlažnosti kojim se omotači fermetisanih kobasica suše. Na taj način vrši se priprema za glavni deo – dimljenje.
Dimljenje je jedan od najstarijih tehnika konzervisanja mesa koja se koristi i danas. Postoje tri vrste dimljenja u zavisnosti od proizvoda koji se pripremaju.
Fermentisane suve kobasice se dime po hladnom postupku, tj. na temperaturi od 12 do 25 stepeni Celzijusovih. Trajanje ovog procesa zavisi od veličine komada, kvaliteta dima, intenziteta dimljenja kao i temperature u pušnici. Tradicionalni način podrazumeva sagorevanje drveta na otvorenom ložištu, dok se u industrijskoj proizvodnji obavlja u specijalnim komorama.
Pored začina, dim daje karakterističan ukus kobasicama, kao i prelepu tamnu nijansu. Nakon dimljenja sledi zrenje kojim se završava proces proizvodnje te možete uživati u slasnim zalogajima.
Najpoznatije fermentisane suve kobasice kod nas su kulen, zimska salama, sremska kobasica, čajna kobasica, budimska kobasica, a možete ih pronaći u raznovrsnoj Agropapuk ponudi.
Agropapuk
Proizvodi Agropapuka dostupni su i preko sopstvene maloprodajne mreže koju čini trenutno 42 maloprodajna objekata, zastupljenih na tržištu Kukujevaca, Šida, Sremske Mitrovice, Bogatica, Badovinaca, Radinaca, Šapca, Mačvanskog Prnjavora, Rume i Beograd. Krajnjem potrošaču maloprodajni objekti Agropapuka poznati su pod brendom Naša Kuća Mesa.
Budimo u kontaktu
Pozovite nas ili nam pošaljite poruku i mi ćemo vam u najskorijem roku odgovoriti.
- 04/02/2019
- Uncategorized